Vytvořeno 4. 11. 2021

Škola i firma, teorie i praxe. Funguje to!

Všechno před třemi lety odstartovala přednáška zástupců Škody Pars na Vysoké škole báňské, kde Adam Krňávek studuje obor Strojírenská technologie.

Škodováci ze šumperské firmy tehdy představili studentům atraktivní možnosti spolupráce už během univerzitních studií. A právě tenhle okamžik rozhodl o budoucí profesní dráze mladého technika.

Co jsem slyšel, prostě to dávalo smysl - možnost praxe, nabídka zúčastnit se trainee programu, stipendijního programu, to všechno mě přesvědčilo, že „začít si“ se Škodovkou už během školy mi může přinést hodně zkušeností, ke kterým bych se jinak třeba vůbec nedostal. Spojit školu s prací ve firmě se mi zdálo jako ideální spojení, prostě praxe i teorie najednou. A funguje to, všem studentům bych mohl jen doporučit.

„Navíc jsem si tehdy řekl, že zaměření Škody na vývoj a výrobu pro ekologickou hromadnou dopravu, to je směr, který určitě čeká velká budoucnost,“ vysvětluje student další motivaci, která ho přivedla do světa okřídleného šípu.

Adam zdůrazňuje, že ho lákal i fakt, že šumperská firma v rámci spolupráce studentům nabízí i profesní uplatnění po skončení studií. „Přišlo mi to jako ideální start – když poznáte prostředí společnosti, lidi v ní, pak samozřejmě máte mnohem snazší přechod ze školy do zaměstnání. Víte, že nejdete do cizího prostředí,“ sděluje Adam Krňávek a míní, že výhody má tenhle stav i pro firmu samotnou. „Podnik zase nenabírá člověka z ulice, který neví nic o dění ve firmě a musí se všechno učit od nuly.”

Během školy se mladý technik, který aktuálně studuje už v pátem závěrečném ročníku a ve spolupráci se Škodovkou dělá i na tématu své diplomky, seznámil s překvapivě velkou částí Škody Pars. „Už v rámci trainee programu jsme absolvovali kolečko, které nám ukázalo práci v různých odděleních. Během různých praxí a brigád jsem se pak dostal k lidem z mnoha úseků i z výroby a jejich vstřícný přístup a vůbec pestrost práce mě moc baví. Navíc šumperská firma má velmi zajímavý záběr, o to víc to platí o celé skupině Škoda. Že můžeme spolupracovat na projektech v rámci velké strojírenské skupiny, za kterou navíc stojí PPF, je určitě v českých poměrech docela jedinečné,” přesvědčivě tvrdí student.

Škoda Pars přitom není jediná strojírenská firma, kterou Adam Krňávek během studia poznal. „Mám určité srovnání a dnes jsem rád, že jsem zvolil právě tuhle značku pro dopravní obor zaměřený na železnici a veřejnou dopravu. Rozhodl jsem se správně. Jen doufám, že to stejně vnímají i lidé kolem mě,“ usmívá se Adam Krňávek.

Další články